פארק המצודה  | Parc de la Ciutadella

פארק המצודה, או בקטלאנית פארק סיוטאדלה, הוא הריאה המרכזית העיקרית של ברצלונה. זהו ה-מקום להגיע אליו כדי לראות קצת ירוק בעיניים, להחליף את העיר הסואנת בקצת שלווה (קצת, כי בכל זאת יש כאן לא מעט תיירים), לנוח, לבקר בין האטרקציות השונות או לבצע נופש פעיל יותר.


ההיסטוריה של פארק המצודה

1714 היא השנה בה מתחיל הסיפור של פארק המצודה. בשנה זו החל מלך ספרד פיליפה החמישי לחלוש על העיר ובנה מצודה שהייתה הגדולה באירופה באותה תקופה. היא לא ממש שימשה להגנה על העיר ולא הייתה מאוישת לרוב (מה שכן, הקימו כאן בית כלא). תושבי העיר ממש לא אהבו את המצודה, בלשון המעטה, שסימלה עבורם את השלטון הספרדי שהם כל כך סולדים ממנו. ב-1841 היא נהרסה, אבל שוחזרה כעבור שנתיים. חמש שנים לאחר מכן הופצצה מכיוון הר היהודים ("המונטז'ואיק"). התחנה הבאה בציר ההיסטורי היא 1869, בה חלק מהחלקים של המצודה עברו לשליטת עיריית ברצלונה. חלק מהמבנה נהרס, אחר נשאר והמרחב שנותר הפך להיות פארק רחב ידיים. בתקופה לא קצרה היה הפארק הריאה הירוקה היחידה של ברצלונה. במהלך השנים שחלפו מאז הוא השתנה לאין ערוך, תוך כדי שנוספו אליו פסלים ויצירות אמנותיות אחרות.

מה תמצאו בפארק המצודה כיום?

פארק המצודה מתפרס כיום על פני שטח של יותר מ-175 דונמים ומזמין אתכם להליכה רגועה בו ולמנוחה למשך מספר שעות. לאורך שבילי הפארק יש צמחייה מגוונת וגם הרבה מאד פסלים, חלקם מיוחדים בכל קנה מידה: כך למשל פסל הממותה הענקי, הנמצא לא רחוק מהמזרקה, מזמין תמונה אחת או יותר שלכם לצידו.

האתרים המרכזיים בפארק ובסביבתו:

  • אגם בו ניתן לשוט בסירות – יש אגמים אטרקטיביים מזה, אבל חוויה שיכולה להיות נחמדה.
  • מזרקה רומנטית ויפה במיוחד, הנחשבת לאחד המקומות האהובים בעיר לצילומי חתונה. למזרקה אחראים אדריכלים שונים, ביניהם גאודי בצעירותו, והיא כולל המון אלמנטים של אבן, מים וצמחיה.
  • גן חיות – נפתח ב-1892 וכולל כיום אוסף מרשים ורחב של בעלי חיים מכל הסוגים. אירח בעבר את "פתית שלג", קוף שימפנזה לבן שהיה אחד ממוקדי הביקור העיקריים בו במשך שנים.
  • הפרלמנט של קטלוניה
  • המוזיאון הלאומי של קטלוניה לאמנות מודרנית
  • המוזיאון הלאומי של הטבע בברצלונה, הכולל בתוכו את מוזיאון הזואולוגיה (בו פוחלצים ותצוגות של שלדים ועצמות מכל הסוגים) ומוזיאון גאולוגיה, הידוע בשל אוסף הגבישים שבו.

מומלץ לשלב את הביקור בפארק עם אתרים אחרים הנמצאים במרחק לא גדול ממנו, דוגמת הגרסה הברצלונאית של שער הניצחון, מוזיאון פיקאסו, מוזיאון השוקולד החביב, רובע Born היפה ועוד.

מזרקה בפארק המצודה ברצלונה

איך מגיעים

פארק המצודה ממוקם באזור נגיש יחסית של ברצלונה. ניתן להגיע בתחבורה הציבורית:

מטרו: קו L4 עד לתחנות Ciutadella  או Villa Olimpica.
אוטובוסים: קווים 39, 40, 41, 42, 51, 120, 141 ואוטובוס התיירים.
חשמלית: קו T4 עד לתחנת Wellington.

שעות פתיחה

הכניסה לפארק המצודה מן הסתם אינה כרוכה בתשלום, אבל בכל זאת כדי לדעת שיש לו שנות פעילות – זה אף פעם לא נעים לראות פארק סגור.
נכון להיום הפארק פועל מדי יום בשעות 10:00-20:00 בתאריכים 23 למרץ עד ל-22 לספטמבר, ובשעות 10:00-18:00 החל מה-23 לספטמבר ועד ל-22 במרץ.

טיפים כלליים

  • בדקו את מזג האוויר לפני שאתם יוצאים לכיוון הפארק. מזג אוויר נעים עד חמים הוא האידיאלי כמובן.
  • לפעמים, בעיקר בקיץ, מתקיימים בפארק המצודה מופעים ופעילויות לכל בני המשפחה. אתם יכולים לנסות "לרחרח" אם במועד הביקור שלכם בעיר צפוי משהו נחמד. בסופי שבוע למשל יש לרוב הופעות מוזיקליות וסרנדות ליד האגם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *