תחבורה בברצלונה – כל מה שצריך לדעת

מטרו ברצלונה

ההתניידות במטרו נוחה ופשוטה, בכל המקומות העיקריים תוכלו למצוא תחנות מטרו, יש רכבות בתכיפות גבוהה החל משעות הבוקר המוקדמות ועד חצות (בשישי ושבת אפילו עד 2:00 בלילה), ומסכים אלקטרוניים יראו לכם מתי צפויה הרכבת הבאה להגיע.

אם אתם מטיילים בעיר בקיץ, קחו בחשבון שרציפי המטרו לא ממוזגים, מה שעלול להפוך את ההמתנה למעיקה. עוד חסרון הוא שישנן עדיין תחנות בהן אין נגישות נוחה למשפחות עם עגלת תינוק (או כיסא גלגלים).

רכבת מטרו בברצלונה (שימו לב לגרפיטי המדליק)

בתחבורה הציבורית הרגילה, מטרו ואוטובוסים, מומלץ לרכוש כרטיסיה שנקראת T10 וכוללת עשר נסיעות, היא נוחה וגם מורידה את מחיר הנסיעות לחצי. תוכלו להשתמש באותה כרטיסיה לכל המשפחה (בניגוד לכרטיסיות T50 שהן אישיות). שימו לב שמכונות המכירה של הכרטיסים מקבלות רק כסף קטן, ושילדים מתחת גיל 4 כלל לא משלמים. כל כרטיס תקף למשך שעה ורבע, שבמהלכה תוכלו להחליף קווי מטרו ואוטובוס כאוות נפשכם. עוד אפשרות היא לקנות כרטיס לנסיעה חופשית לפי מספר ימים, אך זהו כרטיס אישי ולא משפחתי, והוא יקר יחסית ופחות מומלץ. משפחות עם כמה ילדים שנוסעות ביחד יכולות לקנות גם כרטיסיית שנקראת T-70/30, שהיא כרטיסיה לא אישית (ניתן לחלוק בה) ל-70 נסיעות (ה-30 מראה שהיא מוגבלת ל-30 יום).

המטרו מחולק לקווים, לכל קו יש צבע. יש בסך הכול שמונה קווים, אבל רב התיירים משתמשים רק בארבעה מהם שמקשרים את התחנות באזור התיירותי: הקו האדום L1, הסגול L2, הירוק L3, והצהוב L4. חשוב להצטייד במפת מטרו ברצלונה כדי להתמצא בנוחיות בין הקווים השונים. להלן קישור למפת מטרו ברצלונה.

אוטובוסים

רשת האוטובוסים משלימה את קווי המטרו. לאותה חברה שמפעילה את המטרו (TMB) יש אוטובוסים, אדומים לרב, שמרשתים את מרכז העיר. ישנם גם אוטובוסים מהירים יותר של חברה אחרת שמסומנים באות V או H יחד עם מספר הקו (V עבור וורטיקל, משמע ציר מזרח-מערב, H עבור הוריזונטאל, משמע ציר צפון-דרום).

האוטובוסים שמגיעים למקומות מרוחקים יותר, מחוץ למרכז העיר, הם לבנים לרב. תוכלו למצוא מפת ברצלונה של קווי האוטובוס במרכזי המידע לתיירים. יתרון של האוטובוסים הוא שישנם קווי לילה נוחים מאוד (אוטובוסים צהובים המסומנים באות N בשילוב עם מספר), בייחוד אם אתם יוצאים לבילוי ורוצים לחזור מאוחר. אוטובוסי הלילה חולפים לרב כל חצי שעה. אל תסמכו רק על צבעי האוטובוסים, לפי המפתח שפירטנו כאן, כי זה לא מיד כך במאה אחוז, חשוב לברר על כל קו שתרצו לתפוס.

שימו לב שעל האוטובוס לא תוכלו לרכוש כרטיסיות כמו T10, אלא רק לשלם מחיר של נסיעה בודדת, אז הקפידו להצטייד בכרטיסיות לפני הנסיעה (בתחנות מטרו או בקיוסקים).

אוטובוס תיירים

אוטובוס זה הוא אטרקציה בפני עצמו, אוטובוסי קומותיים עם מפלס עליון פתוח (פחות מתאים לחורף), והם גם חוסכים כסף על נסיעות והתמצאות ומאפשרים לכם לקבל פנקס קופונים עם הנחות לאטרקציות, מסעדות, בילויים ועוד. אפשר לרכוש כרטיס למשך מספר ימים, וכך, במקום לנסוע מתחת לאדמה, תזכו ליהנות מהעיר היפה. בכל מקום שרוצים אפשר לרדת, לצלם ולחזור, יש אוטובוס כמעט כל 10 דקות. בכניסה לאוטובוס מקבלים אוזניות, וכל הנסיעות מלוות בהסברים במספר שפות.
ישנן שתי חברות שונות שמפעילות אוטובוסי תיירים, ולכל אחת יש מסלולים בצבעים שונים. כאן תוכלו להוריד את מפת ברצלונה עליה מסומנים המסלולים של חברת Barcelona bus turistic (אוטובוסים בצבעי כחול לבן ואדום), וכאן את מפת האוטובוסים האדומים של חברת Barcelona city tour.

 

 

תחנת טראם בברצלונה
תחנת טראם בברצלונה

חשמליות (רכבות טראם)

החשמליות בברצלונה כלולות בכרטיסי הנסיעה החופשית היומיים. ישנם שישה קווים, המהווים אופציה נוחה אם אתם מטיילים עם עגלת תינוק. היתרון הוא שתוכלו לראות את העיר (בניגוד למטרו), החיסרון הוא שהקצב איטי יותר והכיסוי של האזור התיירותי לא מדהים.

מוניות

המוניות אינן יקרות יחסית והן דרך התניידות נוחה ויעילה בעיר, במיוחד אם אתם משפחה של כמה נפשות. המוניות הרשמיות שחורות וצהובות, אם האור שעל גגן ירוק משמע שהמונית פנויה (לפעמים יש גם שלט אדום בשמשה שמראה שהמונית פנויה), וברגע שנכנסים והנהג מפעיל מונה, המנורה על הגג נכבית. אם נוסעים בשעות שאחרי עשר בערב או לפני שש בבוקר התעריף יקר יותר. מקובל מאוד לתת לנהג טיפ של 10% ממחיר הנסיעה.

אופניים של חברת Bicing
אופניים של חברת Bicing

אופניים 

חברה שנקראת Bicing מפעילה עשרות תחנות אופניים בעיר בהם תוכלו לקחת זוג אופניים, לפדל להנאתכם למחוז חפצכם, ולהחזיר בתחנה אחרת של החברה. כאן תוכלו למצוא מפה של תחנות לקיחת והחזרת האופניים. כיוון שבברצלונה אין שיפועים חזקים, מלבד העליות לגבעות של טיבידאבו ומונז'ואיק, אופניים הם אמצעי נוח ויעיל למדי להתנייד בעיר, שמשלב פעילות גופנית עם יעילות.

הליכה

ברוב המקומות נוח ונעים ללכת ברגל כשהמרחק לא גדול וכשמזג האויר בברצלונה נעים. השיטוט ברחובות הוא חוויה שחבל לפספס, כך תספגו היטב את המראות והריחות ותהיו גמישית לעצור בכל פינה קסומה.

רכבל מעל ברצלונה
רכבל מעל ברצלונה

רכבל

בברצלונה שלושה קווים של רכבל העולים לשתי הגבעות המשקיפות על העיר, טיבידאבו ומונז'ואיק. מומלץ מאוד לעלות לפחות באחד מהם ולראות את העיר מהאוויר, בעיקר הקו הארוך ביותר מאזור הנמל (ברצלונטה) למונז'ואיק.

השכרת רכב

בתוך ברצלונה בהחלט לא מומלץ להסתובב עם רכב, אך כשיוצאים מהעיר אז אפשר וכדאי לשכור רכב. למי שבכל זאת נכנס לעיר עצמה עם רכב, חשוב מאוד להיזהר מפריצות. עדיף לנעול את כל הציוד בבגאז' ולא להשאירו חשוף על הספסלים, וחשוב מאוד לשלם על ביטוח שמכסה הכול! זו עיר שידועה בפריצות וגניבות…חשוב שתהיו מכוסים.

 אם רוצים לנסוע מחוץ לעיר אז אפשר לקחת טיולי יום מאורגנים אבל אפשר גם לשכור רכב עצמאית,
בדקו דרך כאן כמה זה יעלה לכם..

6 תגובות

  1. שלום אלי,
   קיימים ארבעה סוגי תעריפים לנסיעה במונית, להלן התעריפים (נכון למועד פרסום הודעה זו):
   T1 אמצע השבוע בין 8 בבוקר ל8 בערב. המחיר מתחיל מ2.10€ ועל כל ק"מ נוסף 1.10€.
   T2 אמצע השבוע מ8 בערב עד 8 בבוקר או סוף שבוע מ6 בבוקר עד 8 בערב, התעריף מתחיל מ2.30€ ועל כל ק"מ נוסף 1.30€.
   T3 סופי שבוע מ8 בערב עד 6 בבוקר, התעריף מתחיל מ2.30€ ועל כל ק"מ נוסף 1.40€.
   T4 תעריף קבוע מראש של 39€ בין שדה התעופה לנמל.
   שימו לב שיש תוספות על "שירותים מיוחדים" כמו הזמנה טלפונית, מזוודה גדולה, נסיעה לשדה התעופה וכדומה, כנהוג ברוב המקומות בעולם.
   יובל

 1. אני ומשפחתי מתכוונים להגיע לברצלונה בקיץ הקרוב. האם שווה להשכיר רכב? מה טווח המחירים?

  1. השכרת רכב פחות פופולרית בברצלונה מאחר ויש את המטרו שזמין ברוב שעות היום. התחנות פזורות ברחבי העיר והמחיר נוח.
   אם ההתניידות ברכבת לא נוחה לכם או שאתם מתכוונים לנסוע מחוץ לעיר אז כנסו לכאן כדי לקבל הנחות וטיפים להשכרת רכב.
   נסיעה טובה!

 2. אנחנו טסים לברצלונה בשבוע הבא ולנים במלון מרכזי ליד הרמבלאס. מה הדרכים שלנו להגיע משדה התעופה לאיזור?

  1. היי ליה,
   בהנחה ואתם לא שוכרים רכב אז יש לכם 3 דרכים: רכבת, אוטובוס ומונית.
   רכבת הRENFE יוצאת אחת לחצי שעה. ישנו שאטל ייעודי מטרמינל 1 עד לפתח תחנת הרכבת. תוכלו לרדת בתחנת Barcelona Sants, תחנת Passeig de Gracia או תחנת Clot שמחוברות לרכבת התחתית. משם הרכבת התחתית תיקח אתכם לאן שתרצו.
   ישנם כמה אוטובוסים שמגיעים משדה התעופה אל מרכז ברצלונה, אבל המומלצים ביותר נקראים אירובוס (Aerobus).
   שאטל-ישנה אפשרות להזמין שאטל מראש.הנסיעה היא עם נוסעים אחרים ישירות אל בית המלון שלכם. השאטל יוצא לדרך אחרי שהרכב מלא ומסלול הנסיעה נקבע בהתאם לבתי המלון של חבריכם לנסיעה, כך שזמן הנסיעה יכול להשתנות בצורה קיצונית עד להגעתכם.
   במידה ויש לכם הרבה מזוודות או מטען, כדאי לשקול את האפשרות להגיע לעיר עם מונית שהיא הנוחה מבין כולן אך גם היקרה מכולן (אלא אם תחלקו עם נוסע נוסף).
   נסיעה טובה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *