הרובע הגותי – מאתרי החובה של טיול בברצלונה

תמצאו אותו בכל רשימה של אטרקציות בברצלונה, וזאת למטרות שאין בהכרח "נוסחה" חד משמעית של טיול בו. לא תמיד חייבים ללכת עם מפה בתוכו, כאשר הליכה "אקראית" בתחומיו תאפשר לכם להיתקל בשלל מבנים יפים, סמטאות שיחזירו אתכם הרבה מאד שנים אחורה, גלריות, מוזיאונים, בתי קפה שלווים ועוד. אם עד כה לא חשבתם להכניס את הרובע הגותי בברצלונה (Barri Gottic) לתוכנית הטיול שלכם בעיר, כדאי שתחשבו מסלול מחדש.

על הרובע הגותי בברצלונה

הרובע הגותי הוא אחד האזורים המומלצים ביותר לביקור בברצלונה, ולא בכדי. הוא נמצא בלב העיר, במרחק הליכה קצר משדרות הרמבלה הפופולאריות (La Rambla), ומספר למעשה את סיפורה של העיר כולו. תחילתו של הרובע היא בימי הביניים, במאה ה-14 או ה-15 לערך, כאשר הוא התחיל להיבנות על גבי שכונה רומית בשם "ברסינו", שלמעשה העניקה לברצלונה את שמה. לא נתייחס כאן להיסטוריה הארוכה מאד של הרובע ולתמורות שהוא עבר במהלך השנים, כולל במאות ה-19 וה-20. אם זה מעניין אתכם, יש מספיק מקורות מידע באינטרנט ובספרי התיירות שיוכלו ללוות אתכם במהלך ביקורכם ברובע הגותי. כשתגיעו לרובע תבינו שההיסטוריה שלו למעשה חיה ונושמת עד עצם היום הזה.

הרובע הגותי נשמר בצורההרובע הגותי בברצלונה חסרת תקדים במהלך השנים, כך שהליכה רגלית ברחובות ובסמטאות הצרות שלו משולה למסע במנהרת הזמן. במהלך ההליכה הזו תוכלו להיתקל באינספור מבנים גותיים מרשימים, כנסיות וארמונות פאר.

המחפשים אחר נקודת מבט יהודית יוכלו למצוא אותה ברובע, כאשר עד לגירוש ספרד הייתה בו קהילה ענפית רחבה מאד. עד היום אחד ממוקדי העניין העיקריים בקרב יהודים בכלל וישראלים בפרט המגיעים לרובע הוא בית הכנסת מאיור (Sinagoge Major de Barcelona), אחד מבתי הכנסת העתיקים בכל אירופה. בית הכנסת פעיל עד היום, בעיקר באירועים מיוחדים, והוא אף משמש כיום על תקן מוזיאון שסוקר את ההיסטוריה של יהדות ברצלונה.

לא לפספס – הקתדרלה שבלב הרובע 

לרובע הגותי בברצלונה מומלץ להקדיש חצי יום ומעלה, כשיש אנשים שאף בוחרים לחזור אליו יותר מפעם אחת במהלך טיול בברצלונה – יש משהו ברובע הגותי שכאילו מהלך קסם על האנשים. האדריכלות בו היא מרשימה כששלל בניינים ומבנים שנראים במבט ראשון "סתמיים" מתגלים כשמתבוננים להם לעומק כיצירת אומנות של ממש, עם פסלים, עיטורים, ויטרינות והפתעות אחרות.

חלק מהאתרים המפורסמים של ברצלונה נמצאים בתחומי הרובע הגותי. קתדרלת יוליה הקדושה (Le Seu Cathedral) היא ה-קתדרלה של ברצלונה, מבנה אדיר מימדים שבנייתו נמשכה בערך 150 שנה: תזהו אותה מרחוק הודות לעשרות הקאפלות והעמודים המרכיבים אותה. מומלץ לא להסתפק במראה שלה מבחוץ אלא גם לבקר בפנים הקתדרלה, ובו אולמות תפילה, יצירות אומנות ורכיבים גותיים למכביר. גג הקתדרלה, אליה ניתן להגיע במעלית, היא יופי של נקודת תצפית על העיר. בנוסף לכך, אפשר להתבונן על הקתדרלה שברובע הגותי כנקודת ייחוס אליה ניתן להגיע מספר פעמים במהלך השיטוט ברובע: זהו המקום אליו מגיעים רבים במטרה להבין בדיוק איפה הם נמצאים ולאן הם הולכים הלאה.

 

הרובע הגותי. הקתדרלה
הקתדרלה. בולטת בנוף של הרובע הגוטי

כי אין תפאורה טובה מזו לאומנות

הרובע הגותי מבטא לא רק את ההיסטוריה העתיקה של ברצלונה, אלא גם את האומנות הקטלונית – ביקור במוזיאונים הנמצאים בתחומי הרובע יאפשר לכם בוודאי ללמוד על כך. ברובע הגותי נמצא אחד המוזיאונים המפורסמים והמתוירים של ברצלונה, הלא הוא מוזיאון פיקאסו (Museu Picasso). המוזיאון מציג כ-3,500 יצירות של האמן המפורסם, רובן ככולן מהשנים הראשונות של הקריירה של פיקאסו, בהן הוא פעל בעיר. מוזיאון מעניין נוסף, שמיועד יותר למרחיקי הלכת, הוא מוזיאון מרה (Museu Frederic Mares), מוזיאון אספנות ובו שלל פריטים מכל הסוגים החל מהמאה ה-19.

אפשר גם לנוח

עם כל הרצון לטייל ולראות כמה שיותר מהרובע הגותי, אתם לא חייבים להיות במרתון כשאתם מגיעים אליו. מומלץ לטייל בו בנינוחות, תוך כדי שמקדישים תשומת לב לפרטים ורצוי גם כשיושבים למנוחה באווירה הייחודית שלו. יש ברובע לא מעט מקומות אידיאליים לעשות זאת. הוא שופע כיכרות, שהמרשימה שבהן היא הכיכר המלכותית (Placa Reial) ובה בתי קפה, מסעדות ופנסים מיוחדים שעוצבו על אנטוני גאודי בכבודו ובעצמו. כיכר המלך (Placa de Riel) או כיכר סנט ג'ומה (Placa deSant Jaume) מומלצות גם כן. ניתן ואף מומלץ לשבת באחת מהן, ללגום קפה, לאכול משהו או להיכנס לחנויות וגלריות האומנות שבתחומי הרובע.

הרובע הגותי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *