הסגרדה פמיליה Sagrada Familia I

כנסיית הסגרדה פמיליה, "המשפחה הקדושה", היא הסמל הבלתי מעורער של ברצלונה. ה"כנסייה הבלתי גמורה" שלעיצוב שלה אחראי האדריכל הגאון אנטוני גאודי נחשבת לאתר שאי אפשר לוותר עליו במהלך השהות בעיר. הנה כל מה שחשוב לדעת על ה-מונומנט של ברצלונה.


הכירו את הסגרדה פמיליה

בנייתה של הסגרדה פמיליה החלה ב-1883, כשמי שקיבל בתחילה את העבודה הוא אדריכל בשם אי לוסאנו. הנקודה החשובה היא שבנייתה של הקתדרלה טרם הסתיימה עד עצם היום הזה (התכנית היא להשלים את הבנייה עד שנת 2026, מועד בו יצוינו מאה שנים למותו של גאודי).

הסגרדה פמיליה היא מיצירות המופת הגדולות בסגנון המודרניסטה. כל פרט במבנה העצום הזה הוא בעל משמעות. התכנון הוא שיהיו בסוף הדרך 18 מגדלים, כל אחד מהם מסמל דמות מיתולוגית אחרת מהדת הנוצרית (כולל תריסר השליחים). הצריח המרכזי, שיתנשא לגובה של כ-170 מטרים, יסמל את לא אחר מאשר ישו. צריח אחר את מריה הקדושה. כדי לסבר את האוזן, עד כה נבנו רק שמונה צריחים בלבד.

לסגרדה פמיליה שלוש חזיתות, העונות לשם Passion, Nativity ו-Glory, כאשר בעתיד תיבנה חזית מרכזית שתהפוך למעשה לכניסה הראשית לתוך הסגרדה פמיליה. כל אחת מהחזיתות הקיימות מציעה עיטורים בצורות שונות ולעיתים משונות, פסלים (בחלק מהמקרים של דמויות גותיות ומעט מבעיתות), סמלים הלקוחים מהנצרות או מהמסורת הקטלאנית (חפשו את בעלי החיים, כולם מסמלים דבר מה חשוב) ועוד.  בדומה ליצירות אחרות של גאודי גם במקרה הזה בולטת ההשראה שקיבל מן הטבע, כאשר אלמנטים שונים מיועדים לדמות אותו ככל שניתן.

הסגרדה פמיליה ברצלונה

מה יש בפנים?

גם בתוך הקתדרלה יש מה לראות, אם כי העיצוב הפנימי אינו מדבר בהכרח לכולם (להבדיל מהחוץ שלא קיים לדעתנו אדם שנשאר אדיש אליו). בתוך הקתדרלה נמצאת הקריפטה בה נקבר גאודי. האגדה מספרת שגאודי נדרס על ידי חשמלית בעת שהתרחק מהקתדרלה על מנת לבחון אותה. עוד מומלץ להתרשם מהעמודים המחורצים, מהויטראז'ים הצבעוניים, מיצירות האמנות הפזורות (יש לציין שמספר הציורים והפסלים נמוך בהשוואה לכנסיות אחרות), מהתאורה הדקורטיבית ומשלל אלמנטים אחרים.

בפנים, מתחת לפני הקרקע, יש כאן מספר חדרים שהפכו למוזיאון. דרכם ניתן להתוודע לתכניות הבנייה, לראות צילומים של השלבים השונים, להכיר מעט את הדמות שמאחורי גאודי ועוד. יש כאן סרטון מוצלח שמשלים את התמונה: הסרטון הוא בספרדית, אבל יש כתוביות באנגלית. בקומת הקרקע יש תערוכה חביבה נוספת.

ניתן לטפס כ-400 מדרגות למגדלים או לעלות במעלית לנקודת תצפית, בתשלום נפרד למחיר הכניסה. העלייה לגג נעשית בפרק זמן מוגדר של כעשר דקות במועד נקוב, לרוב כשעה או כשעתיים לאחר מועד הכניסה לקתדרלה.

איך מגיעים?

הסגרדה פמיליה ממוקמת במרחק מסוים מרוב מוקדי העניין של העיר, אבל ניתן להגיע אליה בקלות ברגל או בתחבורה הציבורית. הכניסה הראשית לסגרדה פמיליה ממוקמת Carrer de la Marina. לבאים מכיוון זה נמצאות קופות הכרטיסים בצד השני, אחרי הכנסייה.

מומלץ להגיע אליה בתחבורה הציבורית:

מטרו: קו L2 (סגול) או L5 (כחול) עד לתחנת Sagrada Familia.
אוטובוס: קווים 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 או B24.

 

שעות פתיחה

הסגרדה פמיליה ברצלונה

נובמבר עד פברואר – 9:00-18:00
מרץ – 9:00-19:00
אפריל עד ספטמבר – 9:00-20:00
אוקטובר – 9:00-19:00
25-25 בדצמבר,
1 בינואר ו-6 בינואר – 9:00-14:00.

כרטיסים ניתן לרכוש עד חצי שעה לפני שעת הסגירה.

מחירים

יש מספר סוגי כרטיסים לסגרדה פמילייה: (מחירים נכונים לתחילת 2018)

  • Top Views – כניסה לכנסיה + מגדלים + מדריך קולי – 29 יורו.
  • Gaudi's work and life – סגרדה פמיליה + מדריך קולי + בית המוזיאון של גאודי – 24 יורו.
  • Guided experience – סגרדה פמיליה + סיור מודרך – 24 יורו.
  • Audioguided visit – סגרדה פמיליה + מדריך קולי – 22 יורו.
  • Basic – סגרדה פמיליה בלבד – 15 יורו.

כניסה חינם: ילדים מתחת לגיל 10, אנשים עם נכות בת 65% ומעלה המגיעים עם מלווה ושאר קבוצות שפחות רלוונטיות לתיירים.
כרטיסים מוזלים: סטודנטים, צעירים בני פחות משלושים, אנשים מבוגרים מעל גיל 65 – בהצגת תעודת מתאימה.

הנוף של ברצלונה

טיפים כלליים

  • הכינו את עצמכם לתורים ארוכים – בכל זאת, מבקרים כאן כשני מיליון איש בשנה. התור הממוצע עומד על מינימום כ-45-60 דקות, או אפילו כשעתיים בשעות השיא. ניתן להימנע ממנו באמצעות הזמנה מבעוד מועד של כרטיסים. אופציה אחרת היא להגיע מוקדם ככל האפשר בבוקר.
  • יש תורים לאנשים שכבר הזמינו כרטיסים ולעומתם לכאלה שלא. שמענו על אנשים שהמתינו זמן ארוך ומיותר בתור לא נכון, הגיעו לנקודת הסיום וחזרו להתחלה במבוכה ולרוב גם בתסכול. בדקו איפה אתם עומדים.
  • בתקופת השיא של התיירות אין בהכרח כרטיסים בקופות. מומלץ לרכוש מבעוד מועד.
  • יש מדריך קולי שמאפשר לשמוע מה רואים ולהתוודע להיסטוריה הארוכה ולהווה של הסגרדה פמיליה. אין הדרכה בעברית.
  • עם כל היופי מדובר עדיין בקתדרלה. נא כבדו את המקום: הגיעו בלבוש צנוע והימנעו מאכילה או משתייה בפנים המבנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *